Victoria Rotaru are patru copii biologici și a ales să ofere iubire și un cămin sigur altor patru copii aflați în plasament

În luna martie, luna dedicată vieții și frumuseții acesteia, avem onoarea să o prezentăm pe Victoria Rotaru, un exemplu de devotament, profesionalism și generozitate.
Medic internist de profesie, Victoria și-a dedicat cariera îngrijirii și alinării celor aflați în suferință.
Dincolo de halatul alb, Victoria este o mamă extraordinară. Are patru copii biologici și a ales să ofere iubire și un cămin sigur altor patru copii aflați în plasament. Prin acest gest, ea demonstrează că adevărata familie nu este doar cea legată prin sânge, ci și prin suflet.
În mijlocul unei vieți pline de responsabilități, Victoria găsește timp pentru pasiunile ei – călătoriile și spectacolele.
Victoria Rotaru este o inspirație pentru toți cei care o cunosc – o femeie puternică, un medic dedicat, o mamă cu o inimă imensă și o persoană care trăiește cu adevărat pentru ceilalți.
A.O. Moldova pentru viață: V-ați dorit dintotdeauna o familie mare?
Victoria Rotaru: Da. Bucuriile vin atunci când ai mai mulți participanți; un copil bucură părinții, dar 2 sau 3 îmbogățesc familia.
A.O.: Femeile care devin pentru prima dată mame au multe temeri și factori stresori. Ce a reprezentat pentru dumneavoastră un mare stres în creșterea copiilor, dar acum vă dați seama că lucrurile sunt mult mai simple decât par?
V.R.: Temerile mele au fost legate de faptul că voi avea gemeni (cum îi voi alăpta, cum îi voi schimba, cum mă voi descurca în caz de îmbolnăvire), însă cu ajutorul soțului, totul a fost frumos și interesant. În timp, toate se aranjează de la sine.
A.O.: Pe lângă copiii biologici dvs. aveți și copii în plasament, cât de ușoară a fost adaptarea copiilor în familie?
V.R.: A fost ușor, pentru că ei au găsit foarte repede o limbă comună și s-au împrietenit.
A.O.: Cum vi se pare că reacționează societatea față de mamele cu mai mulți copii?
V.R.: Cu admirație, deși am întâlnit persoane care nu te pot înțelege, important este ceea ce ai de oferit.
A.O.: Ce ați face diferit în creșterea copiilor, dacă vi s-ar da o a doua șansă?
V.R.: Aș aprecia mai mult ceea ce fac.



A.O.: Care este cartea dumneavoastră preferată pentru copii?
V.R.: Cartea preferată pentru copii este ,,Năzurica – oița cea nemulțumită”, de Helga Moser.
A.O.: Care este rețeta dumneavoastră preferată ca o mamă care trebuie să hrănească o familie mare?
V.R.: Zeama. Unde mănâncă doi, poate servi și al treilea, ajunge pentru toți.
A.O.: Care este cea mai mare provocare în familia dumneavoastră la momentul dat?
V.R.: Călătoriile. E mai delicat să poți pleca împreună cu toții.
A.O.: Care este sfatul dumneavoastră pentru femeile care își doresc să adopte?
V.R.: Curaj și Doamne ajută! Este nobil, deosebit și sfânt.
A.O.: Vă mulțumim pentru interviu!
Andreea Rusanovschi
Lasă un răspuns
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.